KRAJÁNEK

Časopis pro bilingvní a multilingvní české děti žijící (nejen) v zahraničí

Měsíčník určený zejména multilingvním dětem věkové kategorie 5-10 let žijícím v zahraničí. Časopis je primárně přizpůsobený specifikům multilingvních dětí mimo ČR, které jsou vystaveny češtině v omezené míře v rámci českých komunit či smíšených rodin v zahraničí. Vyhraněné sekce jsou zaměřeny na řešení

jazykových problémů, se kterými se pedagogové či rodiče při výchově v zahraničí setkávají.

Texty a rubriky mají zábavnou formou u dětí rozvíjet především jazykovou stránku, slovní zásobu, představivost a logické uvažování.

Na 36 stránkách najdete příběhy, komiksy, zábavné hry, úkoly, tvoření, vaření, ekologické okénko, básničky i různé zajímavosti. Unikátní je v tom, že neobsahuje žádnou reklamu. Celý obsah je věnovaný dětem. Veliký důraz klademe na vizuální stránku.

Časopis je jedinečný tím, že děti seznamuje s českými tradicemi a rozdíly v tradicích mezi Českou republikou a „zeměmi Krajánka“. Nechybí ani střípky z české historie, pověstí a legend či české stopy ve světě. V Krajánkově knihovně seznamujeme děti s klasickými i soudobými českými autory.

Materiály ve všech hlavních rubrikách jsou originální a tvořené na míru pro časopis Krajánek, případně vybrané z tvorby pro spřízněné pedagogické a logopedické projekty.

V současné době se na koncepci a obsahu podílí krajané ze 16 států na pěti světadílech: Turecko, Španělsko, Itálie, Řecko, Francie, Belgie, Holandsko, Německo, Švýcarsko, USA, Austrálie, Brazílie, Švédsko, Nový Zéland, Rakousko a ČR.

Významný podíl redakce jsou vyučující z krajanských spolků, novináři, spisovatelé, grafici, kreativní talenty a korektoři.

Krajánek je zdarma ke stažení  po registraci na stránkách spolku Krajánek ve světě z.s., který vydávání časopisu zaštiťuje. http://krajanekvesvete.cz/

ŘECKO

Řecko se připojilo v únoru 2015 a první „řecké číslo“ vyšlo v březnu 2015. Každý měsíc na něm neúnavně pracují Lenka Kanellia a Hanka Katzourakisová. Do čísel, kde má patronát Řecko, přispívá také Anna Karamantzani.

Příjemné čtení a skvělou zábavu s Krajánkem!

 

ČERVENCOVÝ A SRPNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Leváci

Prázdniny – čas volna a odpočinku pro žáky i jejich učitele

Na severní polokouli je v mnoha zemích červenec a srpen vyhrazen prázdninám. Délka se však výrazně liší – od 6 týdnů v některých oblastech Německa, v Nizozemsku, Velké Británii a Lichtenštejnsku až po 13 týdnů třeba v Portugalsku. Vůbec nejkratší prázdniny mají pak děti ve švýcarském kantonu Aargau, pouhých 5 týdnů. Rekordmani jsou naopak Italové, kteří si užijí 14 týdnů letního volna. A děti na prvních stupních v Bulharsku mají dokonce 15 týdnů.

A víte, jak to bylo se zavedením prázdnin v Českých zemích a proč výběr padl právě na dva nejteplejší měsíce roku?

Mluvil o nich už Jan Amos Komenský, ale definitivně je zavedla v roce 1774 až Marie Terezie spolu s povinnou školní docházkou a trvaly 21 dní. Následným nařízením Josefa II. ze dne 24. května 1786 byly letní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen.

Historici se nemohou shodnout, zda to bylo kvůli vedru, ve kterém se toho děti už stejně moc nenaučí, nebo proto, aby děti mohly rodičům pomáhat při práci na poli.

Tak či tak, prázdniny si užijte a podělte se s námi o pohlednice z míst, která navštívíte. Společně tak vytvoříme barevnou a pestrou mozaiku zajímavých míst po celém světě, která budou inspirací pro ostatní krajánky. Podrobné informace najdete na našem webu, Facebooku a Instagramu.

Hodně zábavy při čtení Krajánka!

ČERVNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Dětská práce

Mezinárodní den dětí – kdo by ho neznal? Den plný radosti a smíchu, her, soutěží, dobrot a mnohdy i drobných dárků.

Má bohatou historii a je jedním z mála svátků, které se opravdu slaví po celém světě. Najdeme ho v kalendáři více než 145 zemí, avšak ne ve všech zemích ve stejný den jako v Česku, tedy prvního června.

Turci, kteří tento svátek slavili již v roce 1920, Den dětí oslavují 23. dubna a je i státním svátkem. V Německu a v Rakousku se slaví 20. září. A například ve Francii, Španělsku, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Řecku, ale i některých arabských zemích se pak slaví 20. listopadu, tedy v den, který vybralo OSN. Většina zemí slaví pouze jeden den, ale najdou se i takové, kde oslavy trvají déle a třeba v africké Guineji je to dokonce celý měsíc.

Ať už slavíme kdykoliv, neměli bychom zapomínat na poselství a myšlenku tohoto dne upozorňující na práva a potřeby dětí. Všechny děti by měly mít dobré podmínky pro svůj život, domov a dobré rodiče, kteří jim věnují lásku i svůj čas, aby mohly prožívat šťastné a spokojené dětství.

Bohužel je na světě stále spousta dětí, které nemají dostatek potravin, nezávadné vody ani lékařské péče. Nemohou chodit do školy a některé dokonce žijí bez rodičů a musí pracovat.

Pojďme se pokusit u příležitosti Dne dětí zamyslet, jak bychom těmto dětem mohli pomoci!

KVĚTNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Hygienické návyky

Mezinárodní den ošetřovatelství

Každý rok 12. května se na počest narození anglické dámy Florence Nightingalové slaví Mezinárodní den ošetřovatelství. Den, kdy slova respekt, vděk a obdiv patří všem zdravotníkům, kteří ve dne v noci bojují o zdraví a životy lidí na celém světě…

Letos tomu bude již 200 let, kdy se v italské Florencii narodila válečná hrdinka, spisovatelka, průkopnice statistických údajů o veřejném zdraví, ale především zakladatelka ošetřovatelství a reformátorka veřejného zdravotnictví. Žena, která se i přes počáteční odpor rodiny začala věnovat nemocným a raněným vojákům, věřila, že ji k její službě povolal sám Bůh. Jako první pak vytvořila za Krymské války základy ošetřovatelského modelu, který se používá dodnes. Zasloužila se o první vzdělávání ošetřovatelek s hlavním důrazem na dodržování hygieny, ale také vlídnosti a empatie k nemocným.

„Dáma s lucernou“, jak ji pro její noční obchůzky pacientů přezdívali, se zasloužila o rozvoj a zlepšení zdravotní péče po celém světě. A její filozofie dobré péče stojící na základních kamenech, jako jsou ochrana zdravého prostředí, čistota, světlo, čistý vzduch či funkční odpady, je v dnešní době stále aktuální.

A tak věřte, že pokud od svých rodičů slýcháte, že hygiena je půl zdraví nebo, že světlo a pobyt na čerstvém vzduchu léčí, tak mají pravdu. A přidá-li se ještě dobrá nálada, svět je hned barevnější…

DUBNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Domácí práce

Tak schválně, pochlubte se! Kdo z vás doma pomáhá mamce a taťkovi? Máte v rodině nějak rozděleno, kdo co dělá, a zapojujete se i vy do domácích prací? A které z nich patří k těm vašim oblíbeným? Asi se shodneme, že úklid to nebude. Anebo…?

Přesto jistě víte, že je úklid velmi důležitý. Nejen z hlediska čistoty a zdraví. Dokáže totiž navodit i dobrou náladu a pocit spokojenosti. Dokonce může být také zábavný a pomoci nám ukrátit i zpříjemnit čas ve chvílích, kdy jsou jiné naše oblíbené činnosti značně omezeny.

A protože všichni napříč celým světem momentálně zažíváme pro ochranu zdraví všech nezbytná opatření, která mnohdy omezují náš volný pohyb mimo domov, můžeme se směle vrhnout na uklízení a zkrášlování našich pokojíčků, bytů, domků, ale i balkonů, teras a zahrad. S úsměvem vysmýčit veškeré pavučiny, špínu a prach. 

Přidat můžeme také úklid ve své hlavě, na který bychom neměli zapomínat a občas se mu též věnovat. Mysl je místo, které je jen a jen naše. Proto je pouze na nás, jak si ho „uklidíme“. Necháme tam „válet“ vztek, smutek a špatnou náladu?

Život je plný neočekávaných situací. A často se stává, že mnoho věcí nemáme tak úplně ve svých rukou, ale na druhou stranu spoustu věcí ovlivnit dokážeme a můžeme tím pomoci k lepší budoucnosti nás všech.

BŘEZNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Dětské knihy

Také milujete ty chvíle, kdy se zavrtáte do postýlky, přitulíte se k mamce nebo taťkovi a společně pak čtete pohádku nebo jinou dětskou knížku? Když rodiče mění hlas u každého hrdiny a společně se vydáváte do světa fantazie? Nebo si raději čtete sami a jen tak si listujete knihou a prohlížíte obrázky? Ať už patříte mezi vášnivé čtenáře, milovníky knih nebo si přečtete knihu jen čas od času, vězte, že je to pro vás velmi prospěšné, obohacující i inspirativní. A ten zážitek, když se nemůžete dočkat, jak příběh dopadne, a tajně si zalezete pod peřinu, kde s baterkou v ruce ještě hltáte další stránky. Nebo když pak s kamarády vymýšlíte podobné lumpárny jako hlavní hrdina příběhu, který jste právě dočetli… Knížka je zkrátka mocná.

Přestože je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé trávit svůj volný čas právě čtením, ti z nás, kdo ke knihám cestu našli, by neměnili a kniha je jejich věrným kamarádem i rádcem.

A vás ostatní třeba inspirujeme dalším číslem časopisu Krajánek, ve kterém se právě knihám budeme věnovat.

ÚNOROVÝ KRAJÁNEK - Téma: Věda

Ženy ve vědě

Ne vždy bylo samozřejmostí, aby ženy nosily dlouhé kalhoty a zastávaly mužská zaměstnání. Svou nezávislost i svoje místo ve světě mužů si musely doslova vybojovat.

Kvalifikované profesní uplatnění i vědecká kariéra žen již dnes, v jednadvacátém století, nikoho nepřekvapí, přesto jsou nadále výsostným územím mužů.

Ženy se na vědě podílely od dávných časů, ale stále celosvětově tvoří méně než 30 % výzkumných pracovníků napříč obory a čím výše šplháme po akademickém žebříčku, tím méně žen zde najdeme.

Stále jich však přibývá a dosahují vynikajících úspěchů. Jsou součástí mnoha vědních oborů, významně se podílejí na výzkumu a přichází s přelomovými výsledky. Díky nim se nesmazatelně zapisují do rozvoje české i světové vědy.

11. února slaví výzkumné instituce po celém světě Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.

A tak už jistě tušíte, jaké téma si Krajánek vybral pro únorové číslo, ve kterém vám přestavíme i jednu nadějnou českou vědkyni, o níž v budoucnu jistě ještě mnohé uslyšíte.

LEDNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Světové strany

Rok 2020 je tady!

Starý rok již překročil osudnou hodinu a zavřel za sebou pomyslná vrátka. Lednem tak podle gregoriánského kalendáře začíná rok nový a s ním přichází nové začátky, nová předsevzetí a dobrodružství, ale i mnohá očekávání.

Slavíme už rok 2020! Krásné číslo, viďte? Už se na ten nadcházející rok těšíte? A také se ptáte, co nového si pro nás nachystal? Jakých bude těch následujících dvanáct měsíců a jakou cestou se v tomto roce vydáme?

Podle čínského horoskopu bude rokem kovové Krysy a prý nám nic neodpustí. Ponese se ve znamení nových příležitostí, bude protkán změnami a doslova nezůstane kámen na kameni. Štěstí pak bude přát činorodým a aktivním jedincům. A pokud chceme být skutečně úspěšní, měli bychom ve svých aktivitách začít myslet i na ostatní lidi. Nemusí se jednat hned o velká gesta, pokusme se ale každý den udělat jeden dobrý skutek…

Tak pojďme vyrazit s láskou a úsměvem na tváři vstříc novým dobrodružstvím, vždyť každý den může být začátkem něčeho nového.

Přejeme vám do nového roku jen to nejlepší a ať se vám po celý rok daří jít tím správným směrem, ať už jste kdekoliv!

PROSINCOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Spolupráce

Vánoce

Máme zde prosinec a s ním pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce.

Vánoce jsou v dětských očích časem zázraků a splněných přání. Dospěláci se pak skrze své vzpomínky rádi vracejí do časů, kdy sami byli dětmi, a s radostí a láskou dál předávají tradiční zvyky, které v jediný okamžik propojují všechny generace.

Jsou časem stráveným společně v kruhu rodinném, a tak se snažíme, víc než jindy v roce, myslet na blízké, a tak nějak automaticky a s radostí se všichni společně zapojujeme do výroby přáníček a dekorací, vánočního úklidu, pečení cukroví i přípravy štědrovečerní tabule. Každý přidáváme ruku k dílu a těšíme se z příjemného pocitu, jak nám ta práce společně jde.

Mnozí z nás se snaží pomoci i jinde než jen svému blízkému okolí – kamarádům, sousedům, seniorům či zvířátkům, ale i těm, které nikdy neviděli a žijí třeba stovky kilometrů daleko.

A ten krásný pocit, že jsme někomu jinému pomohli nebo udělali radost, za to opravdu stojí.

Vánoce jsou zkrátka jakýmsi symbolem posvátného času rozjímání, vděčnosti a lásky.

Přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků a s Krajánkem se těšíme na další setkání v novém roce!

LISTOPADOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Pravěk

Lovci mamutů

Nevlídné jeskyně osvětlené skomírajícím  ohněm. Srstí porostlí, rozcuchaní, primitivní divoši v kůžích dorozumívající se skřeky a posunky poskakují okolo vykopané jámy s uloveným chobotnatcem a kolem osady se válí hromady mamutích kostí a klů…

Je asi jen málo čtenářů, kteří by neprožívali dobrodružný životní příběh mladého Kopčema, jenž s bystrým Veverčákem a dalšími kamarády žil v kruté době ledové.

Kniha „Lovci mamutů“, s kterou vyrostly celé generace českých dětí, je i po více než sto letech jedním z nejkrásnějších příběhů české literatury a dodnes má své čestné místo v knihovnách velkých i malých     čtenářů.

Dnes už víme, že ve skutečnosti legendární lovci mamutů žijící před 25 000 lety na území dnešní Moravy byli mnohem chytřejší, kultivovanější a zručnější. Vypadali trochu jinak a „moderněji“ než v příbězích Eduarda Štorcha, kde mají problém mluvit i počítat a jejich rozhovory večer končí, protože kvůli tmě již nevidí posunky toho druhého. Je téměř jisté, že kolem ohňů tenkrát muselo být každý večer velmi živo a veselo.

A tak věříme, že nejnovější Krajánek s tématem pravěku pobaví a zpříjemní dny a večery i vám.

ŘÍJNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Média a sdělovací prostředky

Otevíráte další číslo Krajánka a mě napadá, zda jste se někdy zamýšleli nad tím, co vše je potřeba, aby takový časopis vznikl? Kde se bere téma? Kdo napíše text a kdo k němu nakreslí obrázky? A kdo opraví chyby, aby to bylo hezky česky?

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku… Nejdůležitější je v našem případě tým a také plán, díky kterému každý ví, co má kdy dělat. Redaktorky napíší články. Pak přichází na řadu editorky, které zkontrolují, jestli články odpovídají plánu, a korektorky, jež opravují pravopisné, slohové a jiné chyby. Článek bez obrázků ale moc atraktivně nevypadá, a proto je třeba ho vyšperkovat fotografiemi, ilustracemi a kresbami – čas pro ilustrátorky a grafičky. Texty a obrázky se pak nasázejí do takzvané šablony a je téměř hotovo. Celý časopis pak naše webmasterka umístí na webové stránky a vy můžete číst! Abychom nezapomněli –  jste tu ještě vy – krajánci, kteří nám pomáháte svými příspěvky, obrázky a mnohdy se sami spolupodílíte na jednotlivých rubrikách.

Časopis Krajánek je tak dílem sehraného týmu lidí, kteří ho tvoří s láskou ve svém volném čase. Přestože nemá žádnou opravdovou redakci a mnozí z nás se osobně nikdy nesetkali, když časopis vyjde, po těle se nám všem rozleje hřejivý pocit. Takové uspokojení a radost z toho, že jsme vytvořili opět něco nového, co tu bude pro vás v naší krásné češtině.

 ZÁŘIJOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Kroje

S příchodem podzimu se děti vracejí do školních lavic. Čeká je setkání s jejich učiteli a kamarády a mnozí z nich také opět obléknou své školní uniformy.

Děvčata sukně, chlapci kalhoty, všichni pak podkolenky a rozhodně košile. Tradičnější národy pak dětem obléknou dlouhé tuniky, jiné zas nasadí klobouky.

Školní uniformy jsou mnohdy velmi nápadité, líbivé a velmi často jsou spojené s kulturou a tradicí dané země. Nosí je děti po celém světě a mají jedno společné – vytvořit komunitu, jasně označit dítě školou povinné a neupozorňovat na rozdíly.

Tradice školních uniforem pochází z Anglie, kde byly poprvé zavedeny již v 16. století za vlády panovníka Jindřicha VIII. Po zkušenostech z výměnného studijního pobytu v první polovině 20. století pak přenesla japonská císařovna tuto tradici i do země vycházejícího slunce.

A co vy, krajánci? Také oblékáte školní uniformy nebo saháte ráno do skříně pro svá oblíbená trika a kalhoty, šaty či jiné kousky oblečení?

Tak či tak, určitě pro vás bude zajímavé čtení dalšího čísla časopisu Krajánek, kde se mimo jiné dozvíte, jak se krajánci oblékají do tradičních krojů, že Řecko skrývá mnohem více než spoustu antických památek a blankytně modré moře a že uvařit si řeckou pochoutku zvládnete doma i vy.

Příjemné čtení a spoustu zábavy!

ČERVENCOVÝ A SRPNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Architektura

*A jedeme!*

Na severní polokouli je léto a s ním čas prázdnin, dovolených, volna a  sladkého nicnedělání! Tak sedněte do letadla, vlaku, autobusu, auta či  na kolo nebo jděte jen tak pěšky s batohem na zádech a rozhlížejte se po  krajině a krásách země, kterou navštívíte. Pozdravte svoji rodinu,  příbuzné i přátele a pak se vydejte vstříc novým dobrodružstvím mezi  nové kamarády na tábor…

Tábořiště je vždy tajemné místo plné překvapení. Malí i velcí táborníci  si zde užívají spoustu legrace a zábavy nejen v přírodě. Spaní v  chatkách, pod stanem či jen tak pod širým nebem plným hvězd, tzv. pod  širákem, je pro mnohé novou zkušeností. Moci si uvařit oběd na ohni,  zazpívat si s kytarou u táboráku, splnit bobříka mlčení nebo projít  noční stezku odvahy je pak nezapomenutelným zážitkem. Tábory zkrátka již  několik desetiletí nabízí netušené a nekonečné možnosti a k prázdninám  prostě patří!

Jak si užili svůj středověký tábor v deštném pralese krajánci v  australském Brisbane si můžete přečíst na stránkách aktuálního čísla  Krajánka, které tentokrát nabízí několik nových rubrik – Povolání,  Jazykové hry, Logohrátky a Kvíz i dvojitý „patronát“.

Přejeme, ať si spolu s námi užijete nezapomenutelné prázdniny, a budeme  se na vás těšit zase v září!

ČERVNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Hudba

*Fany, Petra, Matyáš, Lukáš a Josífek…*
Pravidelní čtenáři Krajánka si určitě vzpomenou na tuto veselou žabí rodinku a jejich kamarády – půlmetrovou vílu Pampelišku Elišku a Černoočka – rošťáka, který od rána do večera vymýšlí jednu lumpárnu za druhou. A aby mu nedošly nápady, má dokonce Lexikon lumpáren. Ještěže má Eliška svůj Lexikon kouzel a jeho lumpárny může napravovat.

Na příbězích a dobrodružstvích této partičky se mnozí z vás dokonce podíleli a příběh na pokračování sami vymýšleli.

A když jsme se s našimi hrdiny loučili, měl žabí synek Pepík tušení, že se ještě potkáme… A měl pravdu – jsou zpět! Nejmenší z žabích kluků se těší do školy a na to, až začne potají číst strašidelné příběhy z bratrovy knihovny.

Jaká bude jeho paní učitelka? Bude přísná? A najde si ve škole nové kamarády? To vše se dozvíte již v tomto čísle, které právě otvíráte.

Tak prima zábavu a krásný červen!

KVĚTNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Kulturní rozmanitost

*Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka*
Tahle partička nerozlučných kamarádů z obce Třeskoprsky slaví narozeniny. Jejich veselé příběhy plné dobrodružství si oblíbilo již několik generací dětí a Čtyřlístek je dnes jedním z nejznámějších a nejdéle vycházejících česky psaných komiksů, malé i velké čtenáře baví neuvěřitelných 50 let.

Historie této zvířecí party čtyř přátel a jejich dobrodružství se začala psát již v roce 1969, kdy ilustrátor Jaroslav Němeček přišel s prvním příběhem nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Tenkrát nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly. Čtyřlístek pak cestoval po světě i do historie a během let si získal takovou oblibu, že vyšel i v mnoha dalších jazycích, dostal se do knih i na filmová plátna. Dokonce má své vlastní muzeum a naučnou stezku a jeho hrdinové se na nás usmívají i z poštovních známek… Zkrátka se stal skutečným kulturním fenoménem.

Letošní rok pak nese ještě další výročí, a to přímo výtvarníkovo – v únoru oslavil Jaroslav Němeček své 75. narozeniny. A co Krajánkovi sám autor o Čtyřlístku prozradil, si můžete přečíst v čísle, které právě otvíráte…

DUBNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Tanec

V jedné staré francouzské lidové písni se zpívá o mostě, na kterém všichni tančí. Dámy i pánové, dívky a chlapci, dokonce i vojáci a kněží… Všichni společně pod proslulým impozantním papežským palácem zapomněli na každodenní starosti a za tónů známé písně tančí starý lidový tanec jen tak pro radost.

Od dob, kdy sloužil Avignonský most k zábavám a tanci, sice uplynula spousta času a most již dávno nedosahuje svého věhlasu. Zchátral a z původních dvaadvaceti mostních oblouků zůstaly doprostřed řeky Rhôny jako torzo trčet pouze zbylé čtyři z nich, přesto však neztratil nic ze svého pulsujícího života.

V Avignonu je stále živo, ruch i shon a nejen v rytmu francouzského šansonu se zde tančí dodnes.

A protože v dubnovém Krajánku se snoubí tanec s opojnou vůní Francie, na nic již nečekejme a pojďme se také „oddat tanci“ a zlehka se protančeme od první stránky až po tu úplně poslední.

Příjemné čtení a prima zábavu!

BŘEZNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Knihy a knihovny

*Pohádkář Andersen*
Na úvod vám položím otázku: Víte, co mají společného Ošklivé káčátko, Malá mořská víla, Statečný cínový vojáček a Princezna na hrášku?

Ano, všechny tyto krásné pohádky pochází z pera velikána světové literatury Hanse
Christiana Andersena. Král pohádkové říše se narodil 2. dubna 1805 v dánském městě Odense v chudé rodině ševce a pradleny. Jako malý chlapec si četl knížky, hrál si s loutkovým divadlem a snil o tom, že bude dobývat divadelní svět. Toužil po úspěchu a slávě, ale bohužel se neprosadil. Nezdary, chudoba a posměch ostatních nebyly však to jediné, co ho v životě trápilo. Už od dětství to neměl jednoduché a jeho život nebyla žádná „pohádka“. Nakonec to ale byly právě pohádky, které mu přinesly uznání a učinily jej „nesmrtelným“.

Jeho „pohádková truhlice“ ukrývá 156 příběhů, které dodnes přinášejí radost a okouzlují děti i dospělé na celém světě.

A protože v pátek 29. března 2019 proběhne již 19. Noc s Andersenem, při které budou moci všichni pohádkoví přátelé prožívat svá dobrodružství, i Krajánek se připojuje, a právě kniha je tentokrát jeho hlavním tématem. Vždyť pro spoustu malých i velkých čtenářů je kniha tím nejlepším přítelem.

ÚNOROVÝ KRAJÁNEK - Téma: Polární kruh

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je čeština krásný a zajímavý jazyk? Už jen tím, že nás občas dokáže i nečekaně překvapit. Jedno jediné slovo, které se stejně píše a stejně čte, dokáže mnohdy skrývat mnoho významů.

Co vás napadá, když se řekne například slovo kruh? Můžete si třeba nakreslit krásně barevný kruh nebo se s kamarády chytnout za ruce a vytvořit kruh ještě větší… Když se začnete učit plavat může vám také pomoci kruh – plovací. V tělocvičně visí kruhy, na kterých cvičíte, a obruč je vlastně také kruh. Symbolem olympijských her je dokonce kruhů pět.

A pak také máme kruh polární. Cíl výprav mnoha dobrodruhů, cestovatelů a dnes už i běžných turistů. Zmrzlá krajina s divokou přírodou, staletou vegetací a extrémními klimatickými podmínkami. Sníh, led a křišťálově čistý vzduch lákající k novým dobrodružstvím.

Otevíráte další číslo vašeho oblíbeného časopisu, které je i tento měsíc nabité spoustou informací, zábavy a krásných ilustrací, jejichž společným tématem je právě polární kruh.

 

LEDNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Hory

Už je mu pět!

Již pět dlouhých let uplynulo od chvíle, kdy se ve městě na dvou kontinentech, u dvou moří – Istanbulu, zrodil „malý Krajánek“. Od doby svého narození ušel obrovský kus cesty. Postupně sílil a rozrůstal se nejdřív napříč Evropou a později i po celém světě. Objevoval nové země, nová témata, přijímal nové výzvy a na své cestě získával spoustu nových kamarádů. Postupně se zabydlel v mnoha rodinách a pravidelně přináší úsměv na mnoho dětských tváří. A spousta maminek (a taky tatínků, babiček a dědečků) začala jeho cestu nejen sledovat, ale i výrazně podporovat.

Ať už Krajánka čtete několik let, nebo jen pár dní, věřte, že pro nás všechny, co jej připravujeme, je rok 2019 výjimečný, protože se z malého kloučka stává velký kluk – vlastně už skoro školák! Čeká ho další etapa života a my ho na ní chceme doprovázet a dělat vše pro to, aby nám „nezklackovatěl“, ale rostl z něj i nadále silný chlap jak hora, který bude dělat radost nejen nám, ale především vám, našim milým čtenářům.

A mimochodem, téma hor se nese celým lednovým Krajánkem!

PROSINCOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Hry a hračky

 

Milé čtenářky a milí čtenáři!

Zdravíme vás tentokrát z Nového Zélandu! Děti už se tu nemohou dočkat příchodu Mikuláše a Vánoc. A co vy? Většině dětí, které už chodí do školy, navíc začnou dlouhé letní prázdniny. Někteří si asi říkáte, Vánoce a letní prázdniny? Co je to za nesmysl? Ale tak to tady na jižní polokouli chodí. Všem dětem tu připadá normální, že Santa Claus nebo Ježíšek chodí v létě. Jen jejich rodiče, kteří vyrostli v Evropě, si na to nemůžou zvyknout. A to není jediná věc, která je tady naopak. Jestli se chcete dozvědět víc, přečtěte si knížku Anička a Honzík vyprávějí, která o těchto rozdílech vypráví, a to hned v češtině i angličtině! Vydaly ji české školy v Aucklandu, Wellingtonu a Tauranze.

Jinak si tu děti hrají stejně jako jinde, jen pod stromečkem většinou najdou dárky, které se jim budou hodit na pláži, jako třeba ploutve, boogie board (dětské surfovací prkno) a nebo vodní pistole.

Děti z Nového Zélandu pro vás připravily i jeden z mnoha oblíbených receptů - sušenky Anzac. Věříme, že se vám podaří a budou vám i rodičům chutnat!

Doufáme, že se vám toto vydání Krajánka bude líbit a zase příště na viděnou na jeho stránkách!

Vaši Krajanka s Krajánkem

LISTOPADOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Pozdravy

Milí krajánci,

 

vítáme vás u nejnovějšího čísla našeho časopisu. Listopadové počasí bývá zejména v Evropě pěkně sychravé, ale my si přesto užíváme procházky ve spadaném listí a vyhlížíme první sníh. Podle pranostiky by měl 11. listopadu přijet svatý Martin na bílém koni a mělo by začít sněžit. Co myslíte, splní se to letos?

Hlavním tématem tohoto vydání jsou pozdravy. V rubrice U krajánků se tak budete moci dočíst, jak se lidé zdraví v různých zemích, jaké pozdravy používají, jestli si podávají ruce, objímají se nebo si dávají pusu.

Tento měsíc se vám v Krajánkovi také představí úplně nová země – Švédsko. To leží na severu Evropy a může se pochlubit úžasnou přírodou. My vás ale tentokrát vezmeme do hlavního města, Stockholmu, kde vám ukážeme několik tamních zajímavostí, z nichž některé mají dokonce spojitost s Českou republikou. Jste zvědaví, o co se jedná? Víc se dočtete v rubrice Krajánek na cestách.

Po dlouhé procházce pořádně vyhládne a co je lepší než dát si v chladném podzimním počasí něco teplého k pití a k tomu sladkého skořicového šneka! Tradiční švédský recept najdete uvnitř tohoto čísla a my můžeme tuto dobrotu jen doporučit.

Přejeme vám, abyste si listopad ve společnosti našeho časopisu užili!

 

Vaše Krajanka a Krajánek

ŘÍJNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Venkov - město

Milí krajánci,

v říjnovém Krajánkovi se dozvíte o tom, jaký je rozdíl mezi životem na venkově a ve městě. Už jste někdy navštívili nějaké opravdu velké město? Nebo úplně opuštěnou samotu? My s Krajankou už jsme byli všude možně, ale jedna země, kde jsou jak velikánská města, tak úplně liduprázdné oblasti, nám ještě chyběla: Brazílie!

 A to bychom nebyli my, abychom neměli to štěstí a někoho v Brazílii neznali: Markétu Pilátovou, která s naší návštěvou nadšeně souhlasila. Však se také známe pěknou řádku let a možná i vy si ji pamatujete. Vyprávěla pro vás krásný příběh o japonské holčičce Kiko a připravovala skládačky origami. Popovídala nám o Brazílii i o tom, jaké dobroty tam mají rádi.

Ale víc vám neprozradíme, pěkně olízněte prst a listujte! Na stránkách Krajánka na vás i tento měsíc čeká spousta zábavy!

Krásné podzimní čtení vám přejí

Krajanka a Krajánek

ZÁŘIJOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Gramotnost

Milé čtenářky a milí čtenáři,

milé malé nečtenářky a milí malí nečtenáři,

kteří si náš časopis zatím jen prohlížíte nebo čtete s někým starším,

rok uběhl jako voda a u nového čísla vás v září – shodou náhod jako vloni – vítáme z italského Milána.

Tady už skoro všechny známe, dětičky tu chodí pilně do české školy a téma tohoto čísla jim není cizí. Je to totiž gramotnost, a proto si budeme povídat o čtení, psaní a počítání, o tom, jak jsou tyto základní schopnosti pro život důležité. I proto jsme se na našich cestách vydali za inspirací napříč Itálií za těmi nejznámějšími a nejstaršími univerzitami světa. Těch slavných lidí, co tam studovalo! Třeba se jednou bude s některou z těchto pamětných univerzit spojovat i vaše jméno.

Říká se, že nejen chlebem živ je člověk. My jsme si to malinko upravili a tvrdíme – nejen věděním živ je člověk, a proto jsme se pustili do přípravy lahůdky baci di dama. Doufali jsme, že tak udržíme nejen energii na cesty, ale také vysokou laťku kuchařského umění v seriálu Putování za chutěmi. Posuďte ostatně sami!

Všem čtenářům i „posluchačům“ přejeme skvělou zábavu s tímto i všemi příštími vydáními našeho časopisu a krajánkům, kterým v září začíná škola, úspěšný školní rok!

Krajanka a Krajánek

 

ČERVENCOVÝ A SRPNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Divoké šelmy

ČERVNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Sport

KVĚTNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Muzea

KVĚTNOVÝ KRAJÁNEK Á LA ELLINIKÁ

Ahoj krajánci!

Zdravím vás tentokrát z jarních Athén! V Evropě se právě všechno zelená a kvete. Odtud také název tohoto měsíce – květen. Ideální čas, abych se opět podíval do Řecka!

18. května pak slavíme Den muzeí. Většina z nich bude v tento den určitě volně přístupná, tak toho nezapomeňte využít. Navštívit můžete to vaše oblíbené nebo třeba nějaké, kde jste ještě nikdy nebyli. Pokud se vydáte na procházku se mnou, zavedu vás do maličkého muzea v Kerameikos nebo do muzea Starořecké Agory. Athény jsou ale vlastně takovým muzeem pod širým nebem. Zbytky starých chrámů, obydlí i lázní tu najdete doslova na každém kroku. Opravdu! Najdete je v athénském metru, před budovou banky nebo na pěší zóně.

Také květnové číslo Krajánka je plné zajímavého čtení i zábavného objevování. Tak s chutí do toho!

Krásný máj a příjemné čtení přejí z Athén

Lenka a Hanka

DUBNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Ptáci

DUBNOVÝ KRAJÁNEK JE VZHŮRU NOHAMA!!!

Patronát nad tímto číslem má totiž Austrálie

Jak jistě všichni víte, Austrálie leží na opačné polokouli, a právě proto je na tomto kontinentě hodně věcí naopak. Zrovna tak i roční období. V době, kdy si velká část světa užívá zimy a radovánek s ní spojených, je v Austrálii parné léto a všichni tráví volný čas na pláži. Já jsem se rozhodl začít svou cestu v Brisbane a mé první kroky vedly za našimi krajánky do České školy, kde jsme si společně povídali o životě vzhůru nohama a vytvořili jsme pro vás krásnou mapu a taky kvíz, ve kterém si můžete ověřit vaše znalosti země klokanů a koalů!

Těšit se samozřejmě můžete i na spoustu zábavného čtení, her a nápadů. Jednoduše tak, jak jste v Krajánkovi zvyklí!

Za Krajánka zdraví Lenka a Hanka

BŘEZNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Štěstí

Ahoj krajánci!

Právě máte před sebou nové číslo našeho časopisu a tentokrát je hlavním tématem štěstí. Ale co je to štěstí? Když dostanete novou hračku? Když zvítězíte nad sourozencem v Člověče nezlob se, protože vám padly dvě šestky za sebou? Ale jak dlouho vám takový pocit vydrží? Den či dva? Se štěstím je to zapeklitá věc! Nedá se nahmatat, vidět ani očichat. Je to takový šimravý pocit, který začíná kolem srdce a šíří se do žaludku a do všech končetin. Pak sílí a najednou vám nějaký neviditelný ukazováček nadzdvihne koutky úst a vy se usmíváte na všechny kolem. Někdy ho mohou vyvolat maličkosti, třeba že po dlouhé době svítí sluníčko a jaro se konečně hlásí o slovo, jindy zase oslava s celou vaší rodinou na zahradě u babičky.

Jistě už jste štěstí zažili a víte, že je to krásný pocit a že by si ho každý přál mít každý den. Asi právě proto si lidé v Čechách přejí k narozeninám: „Hodně štěstí a zdraví!“ A my doufáme, že trochu toho pocitu štěstí zažijete i u našeho časopisu!

Vaši Krajanka a Krajánek

ÚNOROVÝ KRAJÁNEK - Téma: Poezie, básně

Milí krajánci,

také vám připadá, že leden utekl jako voda? První měsíc nového roku je za námi a věřte, že já se už se těším na karneval, masopust neboli fašank. Nejznámějším karnevalem ve světě je karneval v Rio de Janeiru. Tam se sice nevydáme, ale prima zábavy si užijeme i tak. Světoznámý karneval se koná i v Benátkách a můžete si podle návodu uvnitř čísla připravit krásnou masku. Zavítáme i do belgického karnevalového městečka Binche

i do zábavního parku Plopsaland. Naučíme se připravovat pravé belgické palačinky, které se jí právě v čase karnevalu na „tlusté úterý“, a mimo jiné na vás čeká i spousta zají-mavého čtení, Knedlíkův komiks, zpívánky, hádanky, jazykolamy, ale také básničky a poezie pro děti, což je téma únorového Krajánka. Tak neváhejte a hurá do toho!

Příjemné počteníčko!

Vaše Lenka, Hanka, Krajánek a Krajanka :-)

LEDNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Novoroční předsevzetí

Tak už máme rok 2018! Kromě nové číslice míváme na začátku roku také 
nová očekávání, spoustu předsevzetí a plánů. Jaké jsou ty vaše?

I Krajánek pro Vás připravil několik novinek. V rubrice Svět kolem nás 
budeme zkoumat svět ekologickýma očima. Naučíme se vnímat prostředí, ve 
kterém žijeme, jako součást nás samotných. A třeba díky tomu začneme 
lépe chápat nejenom život kolem nás, ale i nás samotné. Čtení na 
pokračování přináší v letošním roce Letadélko Juráška z nakladatelství 
Grada. Už se také těšíte na nové příběhy? My už jsme plni očekávání. 
Rubriku Hrátky s češtinou nahradí rubrika Hrátky s přírodou, kde si 
budeme povídat o světě zvířat a rostlin.

V lednovém čísle Krajánka se můžete podívat do krásného zahradního města 
v poušti – Al Ain, které se nachází ve Spojených arabských emirátech 
mezi městy Dubaj a Abú Dha-bí. Podle arabského jídelníčku jsme pro Vás 
připravili jednoduchý recept na sladký dort zvaný Esh Asaray, který je 
tam velmi oblíbenou pochoutkou. Dále zde najdete také pověst ze 
Zlínského kraje o Hostýně a jeho svatyni. V Českých stopách se dozvíte, 
kdo to byl Metoděj Vlach a nesmí chybět kartičky, písnička a další 
rubriky, které jste zvyklí pravidelně číst.

Přejeme Vám, aby se Vám dobře četlo a aby i tento rok byl laskavým a 
dobrým rokem ve Vašem životě.

Vaši Krajanka a Krajánek, Lenka a Hanka

PROSINCOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Smysly

Milí krajánci a krajanky,

prosinec je měsíc, na který se těším celý rok. Víte proč? Asi vás napadne: Přijde Mikuláš! Budou Vánoce! Dostaneme dárky! Budou prázdniny! Budeme slavit Silvestra a Nový rok! Já se ale nejvíc těším na sníh. Sníh mám ráda, protože je krásně bílý a dokáže spoustu kouzelných věcí. Když ho napadne dost, změní přes noc nudný kopec za naším domem k nepoznání. Vytáhnu sáně a s kamarády hned ráno běžíme ven a sáňkujeme, lyžujeme, stavíme sněhuláky, iglú a děláme sněhové koule. Když sníh padá a já už v teple sedím zase doma, pozoruji za oknem, jak vločky sněhu tiše dopadají na zem. Večer se brzy setmí a venku svítí vánoční dekorace. Prosinec je pro mě kouzelný měsíc.

I v tomhle magickém měsíci na vás čeká spousta zajímavého čtení, hraní, kreslení a luštění.

Krásný prosinec plný dárků vám přeje

vaše Krajanka, Krajánek a samozřejmě také Lenka a Hanka.

LISTOPADOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Jména

Ahoj kamarádi!

Je tu podzim a nevím, jak u vás, ale tady v Řecku bývá někdy ještě krásně, to pak běžíme vždycky ven nachytat sluníčko a hrát si. Někdy je ale upršeno a pošmourno, a to si zase nejradši zavrtáme do postele nebo na gauč, zachumláme se a čteme a prohlížíme si knížky. Až bude takový ufoukaný chladný den jako je dneska, vezměte někoho, koho máte rádi, zalezte si na vaše oblíbené místo a přečtěte si společně Krajánka.

Knedlík bude pouštět draka, Kristýnka vám poví, proč má ráda autdioknihy, můžete si uvařit tureckou dobrotu, malovat, luštit,... Nechybí ani další díl ptačích příběhů od Stefi Angelopoulou s obrázkem od Nicol. Nudit se zkrátka nebudete. A nezapomeňte si vytisknout mapu Krajánkovy pošty! Můžete si do ní poznačit, odkud už vám přišel pohled.

Hezké počteníčko přeje Krajánek, Lenka a Hanka!

ŘÍJNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Pošta

Ahoj krajánci,

po delší době se vám opět hlásím z malé země na západě Evropy, z Nizozemska. Podzim je tu v plném proudu. Kratší dny, ranní mlhy, ospalé sluníčko, spadané listy, kaštany v parcích, syrová vůně deště, vítr... Holanďané vítr milují. Mají tu i pořekadlo – „lekker uitwaaien“ (nechat se pěkně unášet větrem). Jakmile začne vítr dout, oblečou si teplé větrovky a vydají se na procházku. Pročistí si hlavu a vrátí se mírně prokřehlí, ale odpočatí

domů.

A kam nás zavane říjnové číslo? No přeci do Haagu! Projdeme se spolu po pláži na Scheveningenu, navštívíme nejrůznější atrakce v jeho okolí, ochutnáme holandské hranolky i sýr a na zahřátí si uvaříme „hete bliksem“ (horký blesk). Možná nám vítr donese i nějakou dobrou zprávu, dopis od kamaráda nebo babičky a dědy. Přečteme si nové příběhy, vyluštíme si rébusy i křížovky.

Jste již na gauči zabalení do teplé deky? A máte v ruce nový výtisk Krajánka? Tak hezké čtení a za měsíc ahoj!

Váš kamarád Krajánek

ZÁŘIJOVÝ KRAJÁNEK - Téma: Charita a dobrovolnictví

Ahoj krajánci,

Je září a odrostlejším z vás začne dříve či později škola. Někteří půjdou do školy poprvé, z prvňáků se stanou druháci-mazáci, někdo poskočí do posledního ročníku... Každý udělá ve svém školním životě další krok. Zažije jistě spoustu zábavy, mnohému se naučí a možná potká i nové kamarády. A mladší krajánci, ti se mohou těšit na nové hry a zážitky s kamarády ze školky či hřiště. O zábavu ve volném čase se jako vždy postará i časopis Krajánek, a to s řadou novinek. Jak vidíte na titulní stránce, naše rodina se opět rozrostla: o další vlaječku, o Švýcarsko! Představí se vám v některém z nejbližších čísel. Čeká na vás také ochutnávka jedné zajímavé knížky, kterou vám přinášíme od krajánků z Říma. Větší prostor dostanete v časopise i vy, jeho čtenáři. Budete se moci pochlubit svou tvorbou – obrázky, básněmi či povídkami.

Milí krajánci,

otevírá se před vámi jedna z nejkrásnějších částí roku: letní prázdniny. Na cestách vás může provázet časopis Krajánek. Připravil si pro vás hned dvojitý nášup zábavy, her i hříček a vůbec počteníčka, které vám zpříjemní prázdninové chvilky.

Tématem letního nadupaného dvojčísla je přátelství. Ostatně prázdniny jsou obdobím, kdy máte nejvíce času na své kamarády a spoustu příležitostí se seznámit s novými. Schválně, zkuste na chvíli zavřít oči a představit si, jaký by měl být ideální kamarád. A pak si zkuste odpovědět: dokážete být i vy takovým přítelem pro ostatní?

Krásné léto plné báječných přátel a nezapomenutelných zážitků vám přeje Krajánek, Lenka a Hanka

ĆERVNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: POHÁDKOVÉ POSTAVY

Ahoj trpaslíci, teda krajánci!

Už se asi stejně jako já nemůžete dočkat letních prázdnin. Mám je v kalendáři vyznačené a netrpělivě odpočítávám dny. Kolik jich ještě zbývá vám? Aby nám to čekání rychleji uteklo, můžeme celý červen slavit. Ale co? Třeba hned prvního je Mezinárodní den dětí. Zeptejte se rodičů, jak ho, když byli malí, slavili. Skákali v pytlích? Chodili na chůdách? Už jste to zkoušeli někdy také?

A pak 21. 6. se toho děje! Slaví se Mezinárodní den hudby, triček a trpaslíků. Vytáhněte své nejoblíbenější triko a připravte se! Na party trpaslíků? Na tu taky, ale hlavně na první letní den. Léto totiž letos začíná (alespoň tady v Řecku) ve středu 21. června v 7 hodin a 24 minut ráno. Tak si nařiďte budíky, ať nic nezmeškáte a užijete si ho od první minuty!

Kdybyste večer nemohli samou netrpělivostí spát, můžou vám dělat společnost pohádkové postavy, kterými je protkané celé číslo červnového Krajánka.

Příjemné počteníčko vám z Athén přeje

Krajánek, Lenka, Hanka a Anna

KVĚTNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: HRY

Ahoj, krajánci!

Máme tu konečně květen! A to už je pořádné jaro – ptáčci, brouci i ostatní
zvířátka už létají a hopsají kolem nás. A všechno kvete! Nezapomeňte dát
mamince 1. května pusu pod rozkvetlou třešní (nebo jiným stromem), aby vám neuschla. Samozřejmě ne doopravdy, to se jen v Česku říká. Znamená to, aby byla krásná a zdravá celý rok. V tomhle čísle Krajánka si budeme hlavně hrát. Že si hrajete pořád? Určitě jste v tom přeborníci, ale napadlo vás někdy, jak si hrají děti v jiných zemích? Mají také rády pexeso? Nebo stavebnice? Tak si nalistujte strany 10–11, v rubrice U krajánků se to dozvíte. A tím hraní teprve začíná, v Krajánkově tvoření si vyrobíte 3D piškvorky, máme tu nové Hrátky s češtinou a určitě vás pobaví i rubrika Volnočasovky. Až vás na chvíli hraní omrzí, uvařte si dobrotu připravenou redakcí z Madridu, která je patronem tohoto čísla. Přeji vám hravý květen!
http://cksva.cz//krajanek/

Krajánek, Lenka a Hanka

 

DUBNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: VESMÍR

Ahoj, krajánci,

aprílové počasí se každou chvíli mění. Je štěstí, že máme alespoň něco na čtení. Ať už hledáte zábavu do dní uplakaných nebo slunečných, je tu pro vás Krajánek s tématem zajímavým, skoro až tajemným – vesmír. Schválně, než nalistujete správnou stránku, zkuste se zamyslet a říct, co o něm víte. Hvězdy, planety, černé díry, kosmonauti. A dál? Vzpomeňte si také na náš výlet do planetária. Pak mrkněte do Krajánka a dozvíte se jistě něco nového.

Tak už dost na úvod a hurá za vesmírným dobrodružstvím.

Příjemné čtení přejí

Krajánek, Lenka a Hanka

BŘEZNOVÝ KRAJÁNEK - Téma: DIVADLO

Zdravím vás, krajánci!

„Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem.“ A zdá se, že letos toto přísloví platí nejenom v České republice. Pokud je venku chladno a ošklivo, můžeme se věnovat něčemu zábavnému uvnitř. Třeba divadlu, co říkáte? Ne nadarmo se v březnu slaví Světový den divadla!

Můžete navštívit klasické divadlo s herci, pantomimu, balet nebo operu… Ale možná vás, milé děti, víc pobaví divadlo loutkové nebo maňáskové, jako je české divadlo Spejbla a Hurvínka. Znáte jej?

Příjemné počteníčko vám s Krajánkem za athénskou redakci přeje

Lenka Kanellia

ÚNOROVÝ KRAJÁNEK

KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ, TOLIKRÁT JSI ČLOVĚKEM

 Kdo uhádne, jaké je téma únorového Krajánka?

Ano, jsou to jazyky!

Čeká vás také druhý díl komiksu - Knedlík a letadlo, pokračování příběhů o sträšidláckém strašidýlku Černoočkovi nebo se můžete koulovat v Rudolfově domalovánce. Jako vždy na vás čeká časopis plný zábavného a zajímavého čtení.

Příjemné počteníčko vám s Krajánkem za athénskou redakci přeje

Lenka Kanellia

Vánoce i oslavy Nového roku jsou za námi. I prázdniny se pomalu blíží ke konci, ale nezoufejte! Krajánek si pro vás připravil dárek a spoustu novinek.

Časopis dostal do nového roku nový kabátek. Je větší, aby se vám lépe četl. Krajánkovi teď pomáhá i kamarádka Krajanka! A úplně největší novinkou je komiks!

PROSINCOVÝ KRAJÁNEK

Poslední číslo letošního roku je tu a pomaličku se blíží i Mikuláš, Vánoce, spousta dobrot a dárečků. I Krajánek si pro vás jeden připravil. Ve speciální příloze jsme vám nadělili adventní kalendář. 

Příjemný advent a pěkné prožití vánočních svátků!

Lenka a Hanka

LISTOPADOVÝ KRAJÁNEK

Už je to tak, kamarádi krajánci! Podzim se – ve většině zemí Krajánka – ujal vlády, další a další listy se pouští větví, dny jsou kratší, při pobytu venku přibývají vrstvy oblečení a deštník míváme po ruce.

To bychom ale nebyli my, krajánci, abychom se pro šero nebo plískanici kabonili! Kdepak! My víme, že v každém ročním období je krásně. Bude-li v listopadu hezky, radostně vyrazíme ven sbírat barevné listí, podzimní plody či pouštět draky jako děti v Česku.

A když bude pršet, nezmoknem! Schováme se doma, kde čeká spousta zábavy! A pustíme se do toho: ze šuplíků, krabic a skříněk vyndáme barevné papíry, nůžky, lepidlo, špejle, pastelky, omalovánky, knížky, navlékací korálky, stavebnice, šachy, karty a Krajánka!

Příjemné počteníčko a pěkný listopad!

ŘÍJNOVÝ KRAJÁNEK

Ahoj děti, 

hezké podzimní čtení s Krajánkem :-)

Lenka Kanellia a Hana Katzurakisová

PRVNÍ NADNÁRODNÍ KRAJÁNEK PRÁVĚ VYCHÁZÍ!

Taky si říkáte, že ty prázdniny utíkají každý rok nějak rychle?
Ale s každým koncem je tu přece vždy i začátek něčeho nového. A pár změn jsme si pro vás připravili i my.
Všimly jste si, děti, že na titulní stránce přibyla další vlaječka? Ta reprezentuje naše nové kamarády z německého Frankfurtu. A jestli dobře počítáme, raději to zkontrolujte, tak Krajánek vychází už v devíti zemích!
I proto jsme se rozhodli, že váš časopis budeme nadále připravovat v jedné jediné nadnárodní verzi. Máme toho přece hodně společného, ať už žijeme kdekoli! A věříme, že si rády přečtete i to, co se děje v ostatních zemích: jak se kamarádům žije, co tam mají za zvláštnosti a zajímavosti nebo třeba jak to chodí u nich ve škole.
Nejen, že jsme připravili nové rubriky, ale některé jsme i rozšířili.
Zkrátka a jednoduše, my jsme připraveni vykročit za novým dobrodružstvím s vámi, věrnými čtenáři Krajánka!
A co vy? Vydáte se s námi?
Budeme rádi, když nám pak napíšete, jak se vám nový Krajánek líbí!
Vaše redakce

LETNÍ SPECIÁL - Prázdninové dvojčíslo na červenec a srpen

Ahoj kluci a holky!

Hurá! Je tu léto a prázdniny, a tak vás čeká speciální prázdninové dvojčíslo! To znamená, že v tomto vydání Krajánka najdete dvojitý nášup všeho, co máte tak rády. A taky jednu novinku: chceme vám totiž představit ty, kteří pro vás časopis každý měsíc připravují a díky jejichž práci i zápalu si jím můžete každý měsíc listovat.

Příjemné počteníčko a super prázdniny vám za athénskou redakci přejí 

Lenka Kanellia a Hanka Katzurakisová 

 

TÉMA MĚSÍCE: LÉTO A PRÁZDNINY

 • Výročí a významné dny (Jan Lucemburský, Alfons Mucha)
 • Téma-Prázdniny (tábory, opékání buřtů...)
 • Legenda o Staroměstském orloji 
 • Tipy na výlety v Čechách
 • Hrátky s češtinou - Karlův most 
 • Krajánkova knihovna – Markéta Pilátová
 • Čtení na pokračování - KIKO poslední díl
 • České stopy – František Křižík
 • Putování za chutěmi – řecké spanakorizo
 • Krajánkovo tvoření - letní bowling
 • Domalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy a podvodní domino

ČERVNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Ahoj kluci a holky!

Dočkali jste se! Konečně je tu červen a to znamená, že jsme už jen pár kroků od vysněných prázdnin. Těšíte se? Aby ne! Jistě už máte plno plánů, co během prázdnin podniknete.

Červen je ale zajímavý nejen proto, že začínají prázdniny. Je to první letní měsíc. Letos začíná astronomické léto 21. června. A k létu patří také zralé jahody, třešně, maliny a další ovoce. Právě pro tu jejich červenou barvu dostal měsíc červen svůj název. Už se vám sbíhají sliny? Dejte si něco na zub a pak se rychle pusťte do čtení Krajánka.

Vzít si ho s sebou můžete třeba i do letadla, do vlaku, na loď nebo na pláž. Tam všude vám zkrátí dlouhou chvilku.

Báječný začátek prázdnin vám za athénskou redakci přejí 

Lenka Kanellia a Hanka Katzurakisová 

 

 • TÉMA MĚSÍCE: SVĚT POD VODOU
 • Pověsti – O Horymírovi
 • Kam s dětmi – Aegina
 • Domalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy a podvodní domino
 • Krajánkova knihovna – Martina Drijverová
 • Čtení na pokračování - KIKO předposlední díl
 •  České stopy – Josef Ressel
 • Putování za chutěmi – Španelské krokety
 • Krajánkovo tvoření – Medúza

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Ani jste se nenadáli a je tu květen neboli máj. Letošní první máj se nám trefil na Velikonoční neděli. Co jste hezkého dělali o Velikonocích? Jeli jste s rodiči na výlet nebo za babičkou? Dvoutýdenní velikonoční prázdniny jsou spousta času, kdy můžete dělat všechno, co se vám líbí, hrát si i číst. Jedinečná příležitost si prolistovat nejnovější číslo Krajánka  s tématem povolání. Čím byste chtěli být vy, až budete velcí?

 

Skvělou májovou náladu vám za athénskou redakci přejí 

Lenka Kanellia a Hanka Katzurakisová

 

Z obsahu:

 • TÉMA MĚSÍCE: POVOLÁNÍ
 • Čeští svatí a patroni - Kosma a Damián
 • Pověsti – Dívčí válka
 • ZPÍVÁNKY – Nastává máj (Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř)
 • Kam s dětmi – GAIDOUROHORA
 • Domalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
 • Krajánkova knihovna – PAVEL ČECH
 • Čtení na pokračování - KIKO 
 • Domino - povolání
 • České stopy – Alfons Mucha
 • Putování za chutěmi – Belgie
 • Krajánkovo tvoření – Robot z plechovky

 

DUBNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

 

Z obsahu:

 • TÉMA MĚSÍCE: DOPRAVA
 • Výročí a významné dny – Vlasta Burian, Karel Kryl
 • ZPÍVÁNKY – Jaro dělá pokusy (Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř)
 • Kam s dětmi –Epidaurus
 • Omalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
 • Krajánkova knihovna – PETR MORKES
 • Čtení na pokračování - KIKO 
 • Hrátky s češtinou – dopravní domino
 • České stopy – Jan Jánský
 • Putování za chutěmi – SAE
 • Krajánkovo tvoření – Duhový vláček

BŘEZNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Nazdar krajánci!

Velikonoční Krajánek,

i když my tady v Řecku letos slavíme Velikonoce až v květnu, v Čechách budou už teď a proto se březnový Krajánek nese ve velikonočním duchu.

Čeká vás jako vždy spousta zajímavého čtení, pusťte se do něj!

 

Z obsahu:

 • TÉMA MĚSÍCE: VELIKONOCE
 • Výročí a významné dny –narozeniny Zdeňka Svéráka, Mezinárodní den loutkového divadla
 • Pověsti –Bílá paní
 • ZPÍVÁNKY – Jaro dělá pokusy (Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř)
 • Kam s dětmi –okolí Akropole
 • Omalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
 • Krajánkova knihovna –MARKÉTA VYDROVÁ
 • Čtení na pokračování - KIKO – Vyprávění v Kokonu
 • Hrátky s češtinou – Mňam-domino
 • České stopy – Prokop Diviš
 • Putování za chutěmi – Francie – Mangové obrácené koláčky
 • Krajánkovo tvoření – Jarní zahrada

ÚNOROVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Nazdar krajánci!

První měsíc v roce utekl jako voda. Ani jsme se nenadáli a už tu máme únor, nejkratší měsíc v roce.A to i ten letošní, přestože je o den delší než ten loňský a má ne 28, ale 29 dní! Únor bývá většinou měsíc studený, ale to neznamená, že si nemůžeme užít legrace a že budeme po celý měsíc zavření doma. Naopak! Únor je často bílý. My toho využijeme a půjdeme si užít sněhových radovánek. Možná mi řeknete: „V Aténách? Sníh?“ Zalistujte v Krajánkovi a on vám již napoví! 

Příjemné čtení a veselý únor! vám přeje Krajánek :)

Z obsahu:

  • TÉMA MĚSÍCE: EKOLOGIE
  • Výročí a významné dny – Jan Werich, světový den rádia...
  • Pověsti – Krok a jeho dcery
  • Mlada a Hroznata
  • ZPÍVÁNKY – Mravenčí ukolébavka
  • Kam s dětmi –lyžařská centra Parnassos a Chelmos
  • Omalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
  • Krajánkova knihovna – tipy na knihy
  • Čtení na pokračování - KIKO – Vyprávění v Kokonu
  • Hrátky s češtinou  Eko-domino
  • České stopy – bratři Čapkové
  • Putování za chutěmi – Itálie – Milánské šafránové rizoto
  • Krajánkovo tvoření – Pochoutka pro ptáčky

LEDNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Z obsahu:

 • Jak se slaví NOVÝ ROK v zemích, kde vychází Krajánek?
 • Výročí a významné dny – Jaroslaf Seifert, Jan Karafiát, Tři králové
 • Pověsti – Praotec Čech                        NOVINKA
 • Svatý Vít
 • ZPÍVÁNKY – Když jde malý bobr spát
 • Kam s dětmi – jeskyne Kapsia, lyžařské centrum Mainalo
 • Omalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
 • Krajánkova knihovna – Filip Komorous
 • Čtení na pokračování - KIKO - Noc a vlčí zavytí
 • Hrátky s češtinou - vesmírné domino
 • České stopy – Jaromír Jágr      NOVINKA
 • Putování za chutěmi – Turecko – placky gözleme (andělské oči)
 • Krajánkovo tvoření – Sněhová koule

 

PROSINCOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Ahoj holky a kluci!
Konečně jste se dočkali. Prosinec je tu a s ním i Vánoce – nejkrásnější svátky v roce.
Než nám ale Štědrý den zaťuká na dveře, je třeba uklidit si pokojíčky, pomoci mamince s pečením vánočního cukroví a také napsat dopis Ježíškovi! Už víte, co mu napíšete? Budete si přát nové kolo, novou knihu nebo raději nějakou stavebnici, panenku či autíčko?
Do Athén za námi přijde i Mikuláš s čertem. Věříme, že jste byli všichni po celý rok hodní a poslušní, aby vás mohl Mikuláš odměnit nějakou laskominou a neodnesl si vás čert! To by byla opravdu škoda. Společně se také sejdeme v předvánočním čase v centru Athén, abychom si zazpívali české koledy.
No a pak už zbývá jen ozdobit vánoční stromeček, připravit štědrovečerní večeři a trpělivě čekat, až zazvoní zvoneček a pod stromečkem se objeví dárky.

 

Z obsahu:

 • Jak se slaví Vánoce v zemích, kde vychází Krajánek?
 • Pohádka na motivy Boženy Němcové – Čert a Káča
 • Svatý Prokop
 • ZPÍVÁNKY - Vánoce, Vánoce
 • Kam s dětmi - Athénská divadla
 • Omalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
 • Krajánkova knihovna – Lenka Rožnovská
 • Čtení na pokračování - KIKO - Noc a vlčí zavytí
 • Hrátky s češtinou - Vánoční domino
 • Český zeměpis – Karlovy vary
 • Putování za chutěmi – Řecko - Vasilopita
 • Krajánkovo tvoření – Vánoční věneček

LISTOPADOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Ahoj holky a kluci,

ani jste se nenadáli a už je tu listopad. O tom, že je podzim v plném proudu není pochyb. Listí se nám barví všemi barvami a když se sluníčko usměje, je to hotové kouzlo. Ulice voní po dešti a občas už je taky pěkná kosa, tedy zima. Někdy je venku i pěkně nepříjemně a vůbec se nám tam nechce. Zuří plískanice a počasí nás pomalu připravuje na mrazy, které přijdou co nevidět. Ale nevadí, můžete si pěkně sednout nebo lehnout a přečíst si, co jsme pro vás v Krajánkově redakci zase přichystali. Pokud nemáte přes týden na čtení moc času, vezměte si časopis s sebou, když jezdíte na nejrůznější kroužky. Cesta autem nebo autobusem hned rychleji uteče. V sobotu si pak můžete s ostatními českými dětmi nebo paní učitelkou popovídat o tom, co se vám v Krajánkovi nejvíc líbí.

 

Z obsahu:

 • Pohádka na motivy Boženy Němcové – Vděčná zvířátka 
 • Národní divadlo
 • Svatý Norbert
 • ZPÍVÁNKY - Já husárek malý
 • Kam s dětmi - MUZEUM POKUSŮ
 • Omalovánky, křížovky, hádanky, říkanky a jazykolamy
 • Krajánkova knihovna – HANKA JELÍNKOVÁ
 • Čtení na pokračování - KIKO - Maminka přijíždí
 • Hrátky s češtinou - ovocnězeleninové domino
 • Český zeměpis – JIHLAVA
 • Putování za chutěmi – Španělsko
 • Krajánkovo tvoření – Závěs z přírodnin

ŘÍJNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Vítáme dalšího Krajánkova brášku! Přidaly se k nám i daleké Spojené Arabské Emiráty a v jejich redakci se s námi hned podělil o recept z arabské kuchyně.

Z obsahu:

 • Pohádka na motivy K.J. Erbena Otesánek
 • Slavní cestovatelé
 • Svatá Ludmila
 • ZPÍVÁNKY - Kdyby tady byla taková panenka
 • Kam s dětmi - Nafplio
 • Omalovánky a křížovky
 • Krajánkova knihovna – Romana Suchá
 • Čtení na pokračování - KIKO - Tajemství zrzavého krále
 • Hrátky s češtinou - les domino
 • Český zeměpis – LIBEREC
 • Putování za chutěmi – Spojené Arabské Emiráty. SAHTEIN! Dobrou chuť!
 • Krajánkovo tvoření – Inkoustový strom
 • Pozvánka na Parnithu- Český krajanský spolek v Athénách

PŘÍJEMNÉ POČTENÍČKO!

ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Z obsahu:

 • Pohádka na motivy B. Němcové O chytré princezně
 • Tomáš Baťa
 • Svatý Václav
 • ZPÍVÁNKY - Dělání, dělání J
 • Kam s dětmi v Athénách – Pláže v okolí Athén
 • Omalovánky a křížovky
 • Krajánkova knihovna – Tipy na čtení
 • Čtení na pokračování - KIKO
 • Hrátky s češtinou - školní domino
 • Český zeměpis – OSTRAVA
 • Putování za chutěmi – turecký puding Aşure
 • Krajánkovo tvoření – Bláznivá tužka
 • Pozvánka na Evropský den jazyků - Athény

PŘÍJEMNÉ POČTENÍČKO!

LETNÍ DVOJČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

PŘÍJEMNÉ ČTENÍ NA CELÉ LÉTO!

Příští číslo Krajánka vyjde 1.9.

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Z obsahu:

 • Pohádka na motivy K.J. Erbena - Jabloňová panna
 • Narozeniny rádia Junior
 • Mistrovství světa v ledním hokeji
 • Jazykolam – Byle jednou jeden Řek...
 • Výlet na Akrokorinth
 • Krajánkova knihovna - rozhovor se Zuzanou Pospíšilovou
 • Čtení na pokračování - KIKO
 • Hrátky s češtinou - květinové domino
 • Český zeměpis - PARDUBICE
 • Putování za chutěmi – italské tiramisu
 • Krajánkovo tvoření – srdce pro maminku
 • Pozvánka na Mezinárodní den děti - Athény

PŘÍJEMNÉ POČTENÍČKO!

DUBNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Z obsahu:

 • Rozhovor se spisovatelem JIŘÍM ŽÁČKEM
 • Pohádka KRÁL ZUMBA - Napsali athénští krajánci během Noci s Andersenem
 • Písnička Bílá paní na hlídání
 • Kam s dětmi v Athénách
 • Čtení na pokračování - KIKO a tajemství papírového motýla
 • Domino
 • Zeměpisná rubrika (Český Krumlov)
 • Putování za chutěmi (Španělsko - tortilla)
 • Velikonoční zvyky a tradice
 • Krajánkovo tvoření - velikonoční vajíčka v silonkách 

BŘEZNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KRAJÁNEK

Z obsahu:

 • Povídaní o jaru
 • O svaté Zdislavě
 • Pohádka o Chytré horákyni
 • Písnička věnovaná Václavem Bártou
 • Kam s dětmi v Athénách
 • Rozhovor se spisovatelem a ilustrátorem VHRSTI
 • Čtení na pokračování
 • Řecko-český lexikon
 • Zeměpisná rubrika (Brno)
 • Putování za chutěmi (Jak snídají v Turecku)
 • Omalovánky a křížovky
 • Krajánkovo tvoření (veselý náhrdelník ze slámek)